Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Úvodem do filozofie

19. června 2017 v 22:46 | Martin Zbranek |  Filozofie
V dnešní době je filozofie něco málo ceněného a sotva známého. To, že se o ní mluví, ještě neznamená, že by lidé měli pojem, o čem vykládá. Chtěl bych tímto článkem především upozornit mladé a upoutat jejich pozornost na filozofii, kterou většina z nich hodnotí záporně. Osobně tvrdím, že nejlepší cesta jak si oblíbit filozofii je ve skrze citáty. Pouhá věta, dvě, nebo i více, které naznačují něco, co je buď objektivní, a co si může každý vyložit jinak, nebo subjektivní, čehož význam je myšlen konkrétně pro danou věc, ale třeba také v určité hádance. To jsou například tyto citáty:

- Osud zkouší nejvíce ty, které má nejvíce rád, aby z nich něco bylo.
- Velkých věcí se nedosahuje svaly, rychlostí nebo fyzickou obratností, nýbrž uvažováním, silou charakteru a úsudkem.
- Vláda lidu, v souladu s vůlí lidu a pro lid, nezmizí z povrchu Země.
- Láska a strach nemohou existovat společně, ale jestli si máme vybrat, je lepší být obávaný než milovaný.
- Život není o tom, jak velkou ránu dokážeme dát. Je o tom, jak velkou ránu dokážeme přijmout, vstát a jít dál.
- Neohlížejte se smutně za minulostí, už se nevrátí. Raději moudře využijte přítomnosti. To je správná cesta.
- Kdo vítězí nad lidmi, je mocný. Kdo vítězí nad sebou, je nejmocnější.
- Aby zlo zvítězilo, stačí jen, aby ti dobří nedělali nic.
- Co slyším, to zapomenu. Co vidím, si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím.
- Rozum a srdce jsou jako přesýpací hodiny. Kde se jedno naplní, druhé se vyprázdní.
- Láska je velký mistr. Učí nás být tím, čím jsme nikdy nebyli. Zahání překážky naší povahy a její náhlé účinky vypadají jako zázraky. Z lakomce činí rázem rozmařilce, ze zbabělce statečného a drsného činí uhlazeným. Zbystřuje rázem i nejsmutnější duši a dodává i nejprostšímu ducha.
- Vše krásné umírá s člověkem, ne však umění.
- Umění mluví za člověka, za národy, za lidstvo.
- Dva nejdůležitější dny v životě jsou, den kdy jste se narodili, a den, kdy přijdete na to proč.
- Včerejšek je historií, zítřek je mysterií, ale dnešek to je dar. Tak si toho daru náležitě važ.
- Technologie jde dopředu rychleji než lidská morálka.
- Jsou zloději, které zákon netrestá, třebaže kradou člověku to nejcennější: Čas.
- Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.
- Vážnou příčinou, proč člověk ztrácí důvěru v sebe, je ztráta pocitu, že je milován.
- Kdo pracuje rukama, je dělník. Kdo pracuje rukama a hlavou, je řemeslník. Kdo pracuje rukama, hlavou a srdcem, je umělec.
- Jen ten, kdo zná svůj cíl, najde i svou cestu.

Nad každým citátem se člověk může zamyslet, ačkoliv nad některými více a některými méně. Ten nejlepší člověk se však nad takovými citáty nejen zamyslí, ale vezme si je k srdci a změní či ovlivní díky nim svůj život.
Mě však nejvíce ve filozofii ovlivnila pohádka od Antoine de Saint-Exupéryho s názvem Malý princ, na které lze vidět nejenom absurditu dospělých, kteří například pracují, aby mohli pracovat, což mnohým připomene milionáře, kteří vydělávají stovky miliónů, aby mohli mít další rok ještě víc a stejně neví, co si za to všechno koupí.
Lze si všimnout také rozdílu mezi pohledem dětí na život dospělých a naopak. Největší nepochopení ale v dnešní době nastává mezi mladou a starou generací, nikoliv mladou a střední, což je taky dobrý důvod k zamyšlení.

Často je mezi filozofií a psychologií těsný vztah. Pokud alespoň trochu znáte lidi, pak si můžete pouhým pohledem udělat určitý obrázek o dotyčném. Často je však naše společnost skeptická a plná předsudků. Na ulici vidíme bezdomovce a spojíme si jejich osobu s alkoholem, cigaretami, zápachem atp. Neříkám samozřejmě, že já si tyto věci nevybavím taky, ale aspoň když mě nějaký bezdomovec osloví, nepošlu ho hned do háje, a už rozhodně o nich nemluvím špatně. Radši o nich prostě nemluvím vůbec.


Když se řekne filozofie, možná si spousta z vás představí ty staré mudrce, kteří ještě s rozklepanýma rukama přednáší na univerzitách takřka o ničem. Jejich pohled na svět je vám naprosto cizí nebo absurdní a pohrdáte jím. Ano, já vás chápu, ale ve skutečnosti to, o čem mluví tři čtvrtě hodiny, by se dalo napsat na třetinu stránky A4, a to tak, aby to pochopil každý. Nemusíte s tím souhlasit, stačí pouze porozumět tomu, jak pohlížejí na situaci ostatní lidé. To se mi na filozofii líbí, jelikož se díky ní dokážete lidem dostat pod kůži, a to už jen proto, že se jí moc lidí nevěnuje, a tak člověk mluvící jednoduchou filozofií dokáže ovlivňovat a uchvacovat ostatní lidi. Krása filozofických úvah tkví v jednoduchosti. Složitou filozofií se snaží mluvit pouze omezená skupinka intelektuálů, kteří věří, že tou složitostí dokáží vyřešit nadlidský úkol, jako například vyjádřit v hodnotách od jedné do sta míru lásky mezi jednotlivými lidmi. Jenže tak to prostě nefunguje. Lidské city nemají stupnice, na kterých by se dala vyjádřit, jakási síla, citlivost jednotlivých citů. Těch stupnic by totiž musel mít člověk milióny, na každý předmět na zemi zvlášť. Navíc by tyto milióny stupnic byly u každého jiné. Nikoliv jiné v číselném vyjádření, ale v typu té stupnice. Jako kdybyste porovnávali dvě jablka (jako city) ze dvou různých stromů (jako osob), jejichž číselné vyjádření by byla míra zkaženosti obou jablek. Pokud by jablko představovalo lásku, potom dokonalou láskou by bylo jablko šťavnaté a perfektně dozrálé, a téměř nicotnou by bylo jablko uhnilé na hnědou kaši. Jenže takto by šlo porovnávat několik jablek z několika stromů na celé planetě! Většinou by láska u jednoho značila jablko, u druhého hrušku, u třetího meruňku apod. Některých složitých úvah je lepší si prostě nevšímat, jelikož jejich hlubší bádání způsobuje ke konci spíše zklamání, než kýžený úspěch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 22. června 2017 v 10:46 | Reagovat

Dřív jsem, jako ostatní, vnímal filosofii jako opravdu takové tlachání, které nikam nevede. A ono to pořád platí o velké části toho, co se vydává za filosofii. Ale pak jsem objevil pravou křesťanskou filosofii, přesněji novo-thomismus, který s jasnozřivostí téměř vše vykládá. Je to úplný protipól proti těm ostatním citovým a neurčitým "filosofickým" úvahám.

2 Martin Zbranek Martin Zbranek | E-mail | 22. června 2017 v 19:03 | Reagovat

[1]: Jasně, každý na to máme jiný názor. Já nezastávám žádný filozofický směr, možná pragmatismus, od kterého jsem taky vyvodil název tohoto blogu. Zastávám jedině to, že co člověk vytvoří by mělo být někomu jinému k užitku. Vím sice, že pragmatismus je docela nekompromisní a pojednává především o tom, že pouze co je pravdivé, to je užitečné. To je docela přehnaný. Já se spíš zajímám o to, jak v minulosti pohlíželi filozofové, abych dostal inspiraci v psaní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama