Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Život a povinnosti (Úvaha)

23. června 2017 v 23:03 | Martin Zbranek |  Filozofie
Nevím, jestli mám jen takový pocit, ale přijde mi, že v dnešní době má člověk čím dál více povinností. Spousta problémů pochopitelně zaviňuje uspěchaná doba. Pokrok jde dopředu tak, že ho snad ani lidstvo nestíhá, a člověk maká rychleji, ač s vylepšenými technologiemi. Musím se přiznat, že nemám rád počítače. Rád na nich sice píšu (dřív jsem byl dost rád, jelikož jsem byl línej a hrál na nich hry), ale nesnáším různé programy, se kterými jsem pracoval ve škole. Právě tam se projevila moje pomalost více než kde jinde. Nebyl jsem naštvaný ani tak na to, že se ostatním nevyrovnám (jelikož v životě nejde jenom o rychlost a o to, kdo je lepší), jako spíš na to, že je to horší než učitelské tlachání v učebně, kde alespoň máte šanci si kreslit (je jedno co, klidně i hvězdičky dokud vám neodumře ruka). Pamatujte na to, že vy nejste špatní, mnohdy to je totiž právě učitel, který vás kárá. Pokud projdete od Základky až po Vysokou, potkáte se tak minimálně se třiceti různými učiteli. Já mám zatím za sebou základku, střední školu a minimálně přes třicet učitelů už teď, a můžu vám tu napsat, že jsem se v životě setkal se dvěma či třemi učiteli, kteří uměli učit. Je to opravdu znát.

Život zahrnuje povinnosti vždy a jeho paradoxy jsou všem nejspíše zřejmé. Když jste mladí a plní energie máte školu, po škole práci a ve stáří na opotřebované klouby už jen smrtí končící volno (pokud chcete). Jenže když jste mladí, měli byste užívat života, ne? Ano, tak by to mělo být, ale kdyby tomu bylo příliš, potom by se lidstvo nikam neposunulo, jelikož by si zvyklo zanedbávat povinnosti. Proto máme pouze dvouměsíční prázdniny. Škola bohužel ve většině případů zahrnuje pouze povinnosti a z nich plynoucí stres. Pozitivní ohlas může mít to, že ve škole trávíte čas se svými přáteli,
jinak v tom zřetelné výhody nevidím a radši se učím doma.

Povinnosti však nemusí být vždy špatné. Pokud se člověk v životě snaží, může dosáhnout takové pozice, kdy ho povinnosti budou bavit, jelikož to může být součástí jeho hobby. Já měl smůlu, že jsem neuspěl na umělecké škole, a navíc jsem se (já idiot) rozhodl pro zeměměřickou školu (kvůli pozdějšímu uplatnění) i přesto, že jsem mohl jít na uměleckého řezbáře. Jenže málo lidí ví v patnácti, co bude dělat (co by chtěl studovat) a kde skončí za pár let.

Když jste mladí, nejspíš chcete vydělat balík, abyste nemuseli do konce života pracovat. Upřímně vám tu píšu, že nechci nepracovat do konce života. Víte jaká by to byla nuda? Nepočítám s tím, že napíšu knihu a budu rozhazovat peníze všude kolem. Chci být šťastný. Bohužel spousta lidí nechápe, že šťastní mohou být i s minimem peněz. Nebudete mít tolik špatných povinností, když si vyberete správnou práci. Pokud vám v ní navíc dobře platí, tím pochopitelně lépe pro vás. Pokud si vyberete špatnou práci, pořád můžete dohnat špatnou náladu z ní volným časem doma. Najděte si nějaký koníček či partnera/partnerku.

Osobně vám můžu doporučit zatím dvě knihy: "Den, kdy jsem se naučil žít" a "Muž, který chtěl být šťastný". Díky nim jsem si opravdu uvědomil, jak pohlížet na svět a co v životě chci. Chci být známý, ale ne bohatý. Nemusím být slavný, ale chci svým psaním lidem něco přinést. A i kdybych měl změnit alespoň jeden lidský život k lepšímu, budu vědět, že to stálo za to.

Bonus ve "Filozofických kresbách" k tomuto tématu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama