Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Snění (Úvaha)

7. září 2017 v 21:41 | Martin Zbranek |  Filozofie
Sen to je - jak už všichni dobře víte - magický úkaz. Někdy se ocitáte na jiné planetě, někdy na té naší, ale s nesmyslnými jevy, nebo s jevy, které doufáte, že se stanou skutečností i ve vašem osobním životě, za bdění. Je to k nevíře, jak naše podvědomí dokáže zbastlit ty nejjednodušší události dne v něco naprosto morbidního a šílenýho. A je stejně s podivem, že se člověk při těchto nesmyslných snech neprobudí.

V dětství se mi zdál často sen o tom, jak se topím a na břehu řeky se snažím vyškrábat ven z vody. Ten sen ale nebyl úplně jako noční můra. Vzpomněl jsem si na něj vlastně nedávno, když jsem se začal zajímat o snění, protože jsem chtěl napsat knihu s příběhem, který by se většinu času odehrával ve snu (možná to zní jako klišé, ale nebude to aspoň žádná blbost, za to dám ruku do ohně).
Dalšími sny, které se mi opakují minimálně několikrát do roka, jsou ty, které jsem nazval jednoduše "schody". Těžko říct, proč se mi zdají, ale mám teorii, že když jsem byl menší, bál jsem se výšek. V těch snech lezu do schodů, které postupně začínají mizet. Nejprve jsou schody všechny, ohraničené zábradlím a dostatečně široké. Po chvíli stoupání ale chybí každý druhý schod, mizí kusy zábradlí a zužuje se schodiště, až je nakonec mezi schody mezera i několik metrů široká, já stojím na schodu velikosti papíru A4, na kraji propasti. Jednou je to schodiště ve škole, jindy zase v paneláku, na rozhlednu apod. Prostě hrůza.

Píšu knihu, ve které zahrnuju snový život. Kvůli tomu jsem také četl Výklad snů od Sigmunda Freuda. Jak už název napovídá, výklad snů je praktika, kterou uplatňoval samotný Freud, a která měla objasnit význam snu.
Význam snu však může být všelijaký, a vy v něm můžete spatřit lecco. Sigmund Freud například tvrdil, že plesnivý strop místnosti může ve snu znamenat nějaký nádor na mozku, rakovinu. Podle Aristotela se třeba sny lidí se srdeční chorobou jeví krátké a s hrozným procitnutím, nebo člověku s plicní chorobou se zdá, že se dusí, je škrcen apod. Samozřejmě ne vždy takový sen člověk má, ale když se třeba opakuje každý týden, asi je něco špatně.

Vlivy na sny mohou být pochopitelně i vnější. Působí na všechny naše smysly (chuť - pokud máme pootevřenou pusu a vleze nám do ní třeba pavouk - mňamka; hmat; sluch; čich; a dokonce i zrak - např. pokud spíme ve dne nebo v noci, skrze tenkou kůži očních víček může pronikat světlo).
Ve snu dochází také prý ke zvětšování dojmů, což znamená, že když se například zahřejeme více na pravé noze, potom ve snu můžeme mít pocit, že šlapeme tou nohou do ohně.

Někdo kdysi prohlásil, že sen je šílenství člověka za bdění. Tím myslel to, že je možné se domnívat, že blázni sní neustále, a proto se chovají tak, jak se chovají. Myslím, že je to spíš dobrý vtip, než aby to byla pravda. Rozhodně je to ale výborný námět na knížku nebo film - např. "Narodil se jim normální chlapec, ale záhy zjistili, že trpí mentální poruchou. Proto se ho chtěli zbavit, a tak ho odložili před nemocnici. Chlapce se však ujala mladá žena, která šla kolem a vychovala ho. Vyrostl a dosáhl puberty. Jednoho dne se v něm ale něco zlomilo. Stal se z něj normální člověk, a ostatním dosvědčil, že se mu zdál sen. Rozhodl se najít a zabít svoje rodiče, protože v tom snu byli jeho rodiče nájemní vrazi…" Stop. Dobře no… možná to zní blbě…, ale pracky pryč od něj, slyšíte? Je to můj námět, je vám to jasný?!

Fajn už jsem se uklidnil, tak se posuneme dál. Ve starověku lidé věřili, že sny - ať už jsou víceméně absurdní - jsou zjevením od bohů, snažících se navázat kontakt se smrtelníky, a že jim mohou poskytovat předpověď budoucnosti. To bychom mohli tvrdit i o dnešních drogách, které uvádí uživatele do transu. Stejně tak i šamani užívali drogy a údajně díky nim bylo možné věštit. Ale těžko uvěřit, dokud nezkusíte a nezažijete. Pokud ale má být pro člověka budoucnost špatná, chtěl by to opravdu vědět? A pokud má být dobrá, tak to přece nemusí vědět dopředu. V tom je přeci ta krása překvapení a snažení v honbě za životním cílem, která by vás měla především bavit. Navíc… stane se to, co se má stát, že?

Možná je tato úvaha trochu nevšední, možná až moc odborná. Abych to jaksi vyvážil, zmíním nakonec svůj názor na snění. Sen neberu přímo jako něco, co je pevně dáno, protože se vymyká kontrole a jakékoliv systematičnosti. Nelze vypozorovat opakující se cyklus v závislosti na čase, ani jiné souvislosti.
Měl jsem několik teorií na snový život. Například, že sen se odehrává v dosud neobjevených částech vesmíru…, i když to bychom mohli napsat o lecčem. Tím vesmírem je ale v podstatě celý náš mozek. Když vezmete lidský mozek do rukou, je malý, ale když vezmete všechno to, co se v tom mozku nachází, zabere to nekonečně mnoho místa. Je to jako knihovna s bilióny svazků knih, které zabírají celý vesmír, protože každá kniha má přinejmenším několik miliónů stran.
Další teorií bylo třeba i to, že se mi podvědomá část mozku snaží prostřednictvím snu sdělit něco důležitého. Občas to tak může vypadat, ale snad je možný zvolit lepší způsob sdělení o tom, že musím vytrvat ve své cestě za dosažení cíle. Nebylo by to něco ve smyslu, že jdu po cestě v dešti, sněhu a krupobití, ale že po silnici běhá ožralá liška s hořícím ocasem a zpívá si národní hymnu. Prostě hegeš.

Dovolte mi nakonec ještě trochu té odbornosti, ale zmínit to musím. Lidský mozek dokáže každou sekundu zpracovat 400 miliónů bitů dat, ale pouhých 2000 bitů zpracovává vědomě. Abyste si to (nepředstavitelné) dokázali představit, znamená to, že 99,99% informací náš mozek zpracovává na podvědomé úrovni. Nedokážu si představit, o čem všem naše mozky uvažují podvědomě, ale pokud projev podvědomí má být sen, potom nepochybuju o tom, že by se z nás opravdu stali blázni, kdybychom viděli v realitě to, co ve snu. Proto nesmíme dovolit, aby nás podvědomí ovládlo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama