Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Detail (Úvaha)

14. listopadu 2017 v 21:15 | Martin Zbranek |  Filozofie
"Kdybych měl na pokácení stromu šest hodin, celých pět hodin bych pouze brousil sekyru." - Abraham Lincoln

Kamkoliv se podíváte, cokoliv zažijete a jakkoliv se zachováte, to vše závisí na detailu. Jak vznikne myšlenka? Z jednoho či více detailů. Stačí, když jdete po ulici a v mžiku oka spatříte staré auto, které vám dá námět na kresbu, povídku nebo třeba film.
Nebudu zde sáhodlouze citovat Wikipedii kvůli tomu, abych vám vyčetl, co detail ve skutečnosti znamená, a jak si ho vysvětlují ostatní. Napíšu vám vlastní pohled na toto slovo, které - jak si myslím - patří bezesporu k nejdůležitějším na světě, jelikož jeho význam dává více než jen pár písmen.

Detail to je v podstatě všechno. Respektive z detailů je tvořeno vše. Skoro by se dalo říci, že detail je jako molekula nebo dokonce atom. Je to součást něčeho většího, co zapříčiní vznik nebo zánik, ať už lidí, zvířat, předmětů, ale také myšlenek, emocí, pocitů apod. Konkrétním, avšak sice ne moc ideálním příkladem může být atomová bomba. Zbraň o něco větší než barel, která dokáže zničit celé menší město a zabít desetitisíce lidí hned a desetitisíce o něco později. Když se v ní vrtáte, stačí přehlédnout detail, udělat chybu a na místě se vypaříte. Ta bomba, řeknete si, je detail oproti tomu, jak velké je to město, na které dopadne. Je tak neskutečně malinká a přece dokáže vymazat a zničit tolik. Ale stejně jako atomová bomba, mohou působit detaily, které děláme v našem životě v nejhorším případě fatálně a v nejlepším blahodárně.
Zrnko obilí je detail stejně jako jeden klas, oproti pytli zrní a celému lánu obilí jako celku. Kdybych se ale měl pohybovat více ve filozofii, bral bych detail více abstraktněji. Nemyslím teď jako v umění (To nechápu. Kdybych chápal, už bych byl milionář.) Abstraktněji myslím třeba jako události, které dají vzniknout větší události. Jako životy, které ovlivní další životy. Jako myšlenka, která vytvoří další myšlenky.

Celý perfekcionismus je postaven na detailu. Pokud chcete být úspěšní, neměli byste podceňovat náhodu a udržet věci pod kontrolou. I náhoda je detail. Kdybychom neudělali jedinou věc tak, jak měla být udělána, nesrazilo by nás auto, nespadli bychom z žebříku, nebo bychom nepotkali onu osobu, která změnila náš život. Jen si představte, co všechno provází náhodu. Kdybychom se přenesli do minulosti a pouze by nás někdo zahlédl tam, kde jsme neměli být, celá budoucnost toho člověka by se změnila. Tím, že se na nás podíval, přehlédl třeba důležitější věc, která by formovala jeho život jinak a tedy okolí i životy jiných.

Příkladem detailu mohou být loga značek. Na stůl vám položí dva předměty, oba stejné až na to, že na jednom je logo nějaké významné značky. Je to drobnost, ale většina zákazníků má jasno, jaký předmět si vybere. Mladík se podívá na dívku a řekne, že je hezká. Potom se podívá na neuvěřitelně podobnou dívku, až na to, že má větší nos a řekne, že se mu nelíbí. Astronaut řekne: "Podívej se na tu modrou tečku na planetě Zemi." Z té dálky je to jen malý nicotný flek na obrovské planetě Zemi, ale přesto zblízka tvoří celé jezero.

Filozofie samotná je vlastně rozebírání věcí, různých témat do detailů. Je to často náhražka pravdy, která je nám skryta a které se filozofie snaží dobrat. Filozofie zkoumá teorie a přináší lidem jiný pohled na věc. Dle mého názoru jsou tedy na detailu postaveny pilíře k dosažení úspěchu, záleží na něm lidské životy a dodává glanc téměř bezvýznamným věcem. Má sílu, o které většina lidí neví, protože se dívají na věci jako na celek. Nechtějí se dívat zblízka, nechtějí znát pravdu, protože na ni nemají čas, protože by byla na obtíž, nebo možná proto, že se jí bojí. Ale těžko říci, když je pravda i lež často oddělena pouhým detailem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama