Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Válka (Úvaha)

19. listopadu 2017 v 18:43 | Martin Zbranek |  Filozofie
Ať už zemře deset lidí, tisíc lidí, nebo celý milión či desítky miliónů. Bez ohledu na počet obětí je válka děsivá, zdrcující a přináší fatální následky nejen fyzické. Když v rádiu ohlásí deset mrtvých, řekneme, že je to hrůza, a když sto, řekneme, že je to neuvěřitelná hrůza. Až nastane moment, kdy už pro množství obětí neexistuje popis slovem ani větou, která by dokázala vystihnout takový masakr. Od určitého počtu mrtvých to jsou jen čísla, nepředstavitelná masa zmařených životů, radosti, lásky, štěstí, nápadů a krásy. Je jedno, zda je ta válka bojem za svobodu nebo nesmyslným bojem šílenců proti nevinným. Vždy budou oběti, vždy bude pláč a vzpomínky na milované. Vždy bude hrát hlavní roli nenávist alespoň na jedné ze dvou či více bojujících stran. Kdyby tomu tak nebylo, neříkalo by se tomu válka.

Když se zeptáte válečných pilotů, zda myslí někdy na ty mrtvé, které sestřelili, spousta z nich vám řekne, že nikdy nepřemýšleli nad tím, kdo seděl v kokpitu nepřátelského stíhače. Prostě mysleli jen na to letadlo, které měli za úkol poslat k zemi. Stejně tak i vůdci oněch bojujících stran myslí na bitvu jako na celek, a už se moc nezajímají o každého jednotlivého muže. Je to hrozné pomyšlení, že padnete v bitvě, a jediné, co po vás zůstane, bude jméno vytesané na pamětní desce. Kolik hrdinů padlo, aniž by se o nich vyprávěli příběhy? Kolik velkých mužů a žen zemřelo v důsledku válek, aniž by se o jejich statečnosti napsala jediná věta? Ačkoliv jejich jména neznám, jejich obličeje jsem nikdy neviděl, a nevím, co zapříčinilo jejich smrt, vím, že každý, kdo se vrhne proti nepříteli, aby zastavil rozšiřující se zlo, je pro mě hrdinou. Každý člověk, jenž zachrání nebo spasí dobrou duši - ať už lidskou nebo zvířecí - je pro mě hrdinou.

Nejspíš jste slyšeli citát od Edmunda Burkea: "Aby zlo zvítězilo, stačí, aby ti dobří nedělali nic." Lidské životy hrdinové nezachraňují jen tím, že je strhnou z kolejí před projíždějícím vlakem. Zachrání je tím, že zastaví hrozbu dříve, než je ohrozí. Jistě si dokážeme domyslet, co by se stalo, kdyby nebyli žádní spojenci v druhé světové válce. Neumřelo by sice čtrnáct miliónů vojáků, ale rozhodně by zemřel minimálně dvojnásobek civilistů. Když ne hned, v průběhu následujících let ano. A třeba ne, možná by neumřel ani jeden člověk, ale nadvláda totality by Evropu a lidi zde žijící zdecimovala přinejmenším psychicky a duševně. Pak by se většina lidí cítila mrtvá… a to by bylo snad ještě horší.

Války byly, jsou a budou. Nemá cenu snažit se změnit tuto skutečnost. Všechny války jsou v podstatě bitvami a všechny bitvy jen jakýmisi místními šarvátkami. Byla, je a bude jen jedna válka, jen jedna světová válka, a to ta, která trvá už od počátku historie lidstva. Ani na jedinou vteřinu na celém světě nezavládne mír. Vždy tu budou lidé dobří, kteří bojují za správnou věc - mír, a zlí, kteří jsou přesvědčeni, že bojují za správnou věc, ale jejich představa svobody je pro ostatní představou otroctví. Jako v knize od George Orwella 1984, kde jsou tři přikázání v dystopické společnosti - Válka je mír, Svoboda je otroctví, Nevědomost je síla.

Války tedy nejsou nutné, ale jsou žádané. Jsou nepostradatelnou součástí našeho světa. Dokážete si představit ten ráj na zemi bez válek? Samozřejmě, že ne, prostě to tak nefunguje. Člověk nemůže být celý život zdravý, ovoce pořád čerstvé, kov bez rzi ani dřevo bez vady. Vždy bude narození a smrt, život a rozklad, doba, kdy se hmotné věci v prach obrátí a nehmotné rozplynou. Vždy bude něco nedokonalé, a proto tu vždy bude protiklad Válka x Mír. Nemá cenu snažit se o celosvětový mír, toho byste nikdy nedosáhli, ale má cenu snažit se o potlačení zla, které ač je nevyhubitelné, je také velmi zranitelné.

P.S. - Těžké časy vytváří silné muže.
Silní muži vytváří dobré časy.
Dobré časy vytváří slabé muže.
Slabí muži vytváří těžké časy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 19. listopadu 2017 v 20:01 | Reagovat

Při čtení těch citátů mě napadl ještě jeden.
„Kdo chce mír, chystá válku.“ :D
Někdy to tak bohužel je.
Sice se někde na světě vždycky válčí, ale tady v Evropě, vzhledem k historii plné válek, tu prožíváme takové delší období míru (nepočítám-li Balkánský poloostrov nebo příp. nedávno Ukrajinu). Z historického pohledu je to trochu neobvyklé. S tolika muslimama asi mír už dlouho nevydrží.
(Velmi poučné to v P. S.)👍

2 Nariobis Nariobis | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 18:30 | Reagovat

[1]: Souhlasím, v Evropě je zatím relativně klid no. Snad to vydrží. Je to smutný i vtipný zároveň, jak se lidi klepou strachy z každýho člověka, kterej má šátek přes hlavu. Co je ale nejvtipnější, když lidi říkaj, že by muslimy postříleli, přestože spousta z nich nedokáže ani udržet stolici, natož zbraň v ruce.

3 Tánička Tánička | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 11:24 | Reagovat

Já, ani nevím na jakou stranu se postavit jestli být humanistická a stát za tím že všichni jsme si rovni, nebo že muslimové mají být tam kde je jejich vlast. Podle mě to náboženství není špatné jen lidi jsou špatný....

Tánička

4 Nariobis Nariobis | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 23:14 | Reagovat

[3]: Díky za koment. Jo, tak to je, náboženství je jen záminka... něco, co bylo napsaný v bibli, koránu či tóře už dávno, a co si každý vyloží po svým. Bohužel si to někdo vyloží špatně, chová se podle toho a popouzí ostatní, aby se tak chovali taky. Je to jako nemoc, která se řetězově šíří. A pandemii zastavit je skoro jako se postavit před rozjetý vlak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama