Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Moc (Úvaha)

11. prosince 2017 v 21:30 | Martin Zbranek |  Filozofie
"Politická moc vychází z hlavně pušky." Tuto větu pronesl kdysi diktátor Mao Ce-Tung. Ačkoliv zní tento citát pěkně, dokázalo by ho vymyslet i několikaleté dítě. Odstraňte své oponenty a můžete vládnout. Jenže to tak jednoduché, jak jednoduchá je ta věta, není. Politická nebo jakákoliv jiná moc nevychází z hlavně pušky. Obrození nepřichází skrze revoluci, jak diktoval Mao, ale skrze mysl. Změna začíná v mysli.

Mocný člověk je mazaný, vychytralý a umí lidi ovlivnit stejně dobře jako špatně. Pokud umí ovlivnit lid dobře, pak se daří. Pokud špatně, přitahuje pozornost dobrými řečmi, zaujme několika dobrými skutky a svým charismatickým bělostným úsměvem… katastrofa se rýsuje. Protiklady se (někdy) přitahují, a tak slibnými řečmi, svou neprůstřelnou rétorikou přitáhne mocný člověk lid k sobě jako magnet. Až nastane den, kdy se sejde několik "náhod" dohromady a křivák se dostane k moci. Neštěstí je na světě, a jeho zánik je často krvavější než vznik.
Asi mi tedy dáte za pravdu, že moc nevychází z pušky, ale z mysli. Z mysli nejen vlivného, ale i z myslí ovlivňovaných, kteří mu tu moc dopřejí.

Vymyslel jsem svůj vlastní citát, který bych k tomu přirovnal: "Svět je velký pro toho, kdo si ho chce užívat, ale malý pro toho, kdo ho chce vlastnit." Mocný člověk se nemůže moci nabažit. Je nakažen jednou z nejnebezpečnějších chorob na Zemi. Nejhorší mocný člověk je ten, který si myslí, že svým přístupem změní svět k lepšímu, ale místo toho všechny kolem jen ničí. Je to takový mocný debil (nikoliv postižený, to je rozdíl). Když jste debil, vnucujete ostatním, co si mají myslet, co mají dělat nebo říkat, a tím všechny jen štvete. Navíc si koledujete o předčasnou smrt - takže pokud jste debilní a někdo vás zavraždí, vzpomeňte si na mě, že jsem vám to psal… Radši se posuneme dál.

Tento citát od Lao C´ je jeden z mých nejoblíbenějších: "Kdo vítězí nad ostatními, je mocný. Kdo vítězí nad sebou, je nejmocnější." Zrovna ti, kteří chtějí být "nejmocnějšími" si tento citát vykládají špatně. Dnes se totiž slovo "moc" chápe jako něco, co je spojené s přepychem, bohatstvím, věděním apod. Čím více materiálních věcí máte, tím jste mocnější? To těžko. Ten, kdo má skutečnou moc, je ten, kdo dokonale ovládá sám sebe. Nemyslím fyzicky, psychicky nebo rozumově, nýbrž duševně… víc než duševně. Ten kdo meditací dosáhne osvícení. Možná i všímavostí, uměním odpouštět, správnou volbou slov, nevytvářením iluzí do budoucnosti, nebo naopak opuštěním vyčítavých vzpomínek z minulosti apod. Pokud si tedy říkáte, že můžete vítězit nad sebou i nad ostatními zároveň, máte pravdu. V soutěžích ano. Pokud ale zvítězíte nad sami sebou, pokud opravdu zvítězíte, mohu vám zaručit, že už po dobytí světa toužit nebudete. Budete totiž vědět, že vám dobytí světa přinese až moc málo oproti vašemu vlastnímu vítězství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama