Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Peníze (Úvaha)

20. ledna 2018 v 17:27 | Martin Zbranek |  Filozofie
Ano, tohle téma také muselo přijít. Možná se divíte, proč nebylo součástí úvahy o moci. Má to ten důvod, že nemám rád, když je moc spojována s penězi. Ten, kdo bývá mocný, totiž často krade a je lačný po majetku tím více, čím má větší moc. Těžko vám řeknu, jestli bych taky kradl, kdybych se dostal k moci, ale nejspíše by to i na mě přišlo, nebudu zapírat.

Abych se dostal k úvaze, chci zmínit lidi slušné a čestné, kteří nekradou a kteří umí peníze využít, jak nejlépe dokáží. Z jejich pohledu jsou peníze branou ke štěstí (Pozor, nepřináší štěstí, ale mohou být zprostředkovatelem mezi vámi a štěstím). Vědí, že díky penězům nemusí pracovat. Když nemusí pracovat, mají více času na své koníčky, rodinu a nebo třeba cestování, a tudíž vedou spokojený život. Za co nejlépe utratit peníze je podle mě asi cestování. Koupíte si televizi a ta se jednou rozbije, koupíte si bazén, ale ten vám přinese jen osvěžení v létě… a když si koupíte zájezd na měsíc do Řecka? Vzpomínky a zážitky na něj vám zůstanou do konce vašeho života. Poznáte nové lidi, kulturu, úchvatné scenérie a podobně… a možná vám to změní život, změní to váš pohled na svět. Další věc, kterou vám nikdo nemůže vzít, je - jak řekl Werich - moudrost. Pokud peníze utratíte za naučné knihy, učebnice, vzdělávací kurzy a jiné vzdělávací činnosti, pravděpodobně vám informace z nich v hlavě zůstanou navždy. To všechno, stejně jako cestování je investice do nás samotných a věřte, že je to ta nejlepší.

Představte si, že jste chudí, bez domova a někdo vám dá dvě stě korun. Co uděláte? Koupíte si jídlo, nebo si koupíte knížku, která vám řekne, jak si chytit rybu? Nebo si koupíte knihu, která vám řekne, jak si vydělat peníze? Spousta lidí nepomyslí na knihu, když mají hlad to jistě. Ale tím, že si koupíte jídlo za všechny peníze, co máte, nezahubíte ten hlad, který budete mít zítra znovu. Přesně tak to má i většina bohatých lidí. Vyhrají v loterii a peníze utratí za vilu, loď, soukromé letadlo, až jim dojdou nápady, co si mají koupit. Ze všeho jsou ohromení, ale tři měsíce po koupi všech těch krámů, kdy se dostanou na mizinu, je ty blbosti omrzí, stejně jako vy chudí dostanete zítra hlad.

Představte si na chvíli život bez peněz. Představte si, že by se ve světě platilo láskou, dobrými skutky a moudrostí. Peníze, to je potištěný cár papíru seříznutý do požadované velikosti, to jsou kusy kovu daného průměru a znaků na obou stranách. Všechno je to hmota. Lidé se naučili vlastnit, ale odnaučili cítit. Děti láká na Vánoce vidina dárků stejně jako k narozeninám… vezměte batoleti hračku a začne brečet… však to znáte.

Na závěr ještě dodám mé přiznání. Nejsem ten, který by k životu potřeboval jen jídlo, vodu, spánek a vzduch. Nejsem žádný jogín ani mudrc z východu. Ale štěstí mi nepřináší věci, nýbrž pocity. Většina lidí je tak šťastná, jak se rozhodne být. Jsem šťastný, když můžu pomoct, když vytvořím něco nového nebo když vidím západ slunce. A to není zaplacené penězi… to je všechno zadarmo… a co je zadarmo, to je nejlepší, ne?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama