Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Stát (Úvaha)

17. března 2018 v 14:10 | Martin Zbranek |  Filozofie
Ne, tahle úvaha není o rozkazu pro vojáka, ale o naší zemi jako o státě (ne krajině, zvyklostech apod.). Asi proti sobě poštvu několik lidí, když popíšu v úvaze to, jak náš stát vidí zhruba 60% lidí. Pokud tedy patříte mezi těch 40%, věřte, že se vás nesnažím urazit nebo přetáhnout na svojí stranu. Jen se vás budu snažit uvést do toho - pro spoustu lidí namáhavého - stavu myšlení a uvažování.

Jsme demokratická země (v rámci možností). Demokracie, tedy vláda lidu (demos - lid, kratos -vláda) by v dnešní době měla něco znamenat. Žijeme přeci v moderní společnosti, a tak by měl stát svobodně fungovat. Jenže subjekty jako supervelmoci, evropská unie aj., zastiňují tuto "demokracii". Už samotní politici ji zastiňují. A proč vlastně musí existovat buď a nebo? Proč někdy prostě neudělat kompromisy? Proč se diskutuje o tom, jestli patříme na západ nebo na východ? My přeci patříme do srdce Evropy, a nebudeme se tahat s Američany ani s Rusáky. Alespoň ne tak, že bychom na ně byli zcela odkázáni a žebrali u nich o pomoc. Euro nechceme, máme pevnou měnu, která patří k ČR stejně jako vlajka nebo národní hymna. Uprchlíky jedině ty, kteří budou pracovat a podřídí se našim zákonům a obyčejům (nemá cenu psát, aby těch uprchlíků bylo málo… kolik z nich totiž bude pracovat a podřídí se). Evropskou unii tehdy, pokud bude pomáhat rozvíjet Evropu jako celek, a ne přidávat zvýhodněným státům více, než si zaslouží, ne když bude nařizovat a diktovat jako Hitler, Stalin, Mao apod. Ano, EU je dobrý nápad, který však funguje špatně… stejně jako komunismus. Ano, sice EU nediktuje tak přísně jako diktátoři, které jsem zmínil, ale omezuje lidi žijící v jednotlivých státech. Máme demokracii, jejíž princip by měl fungovat, ale nefunguje, protože je tu Evropská unie a naše demokracie se v ohrožení staví do pozadí.

Demokracie už tu byla a fungovala. Jak nejspíš většina z nás ví, za první republiky to byl čas rozkvětu. Ale časy se mění, a oprášit zašlou slávu bude těžší než jen změnit pár zákonů… navíc všechno začíná u lidí. Pokud tedy nevyhážeme budižkničemy v politice, pak se bude celé soukolí státního systému zadrhávat. Dokážu si představit komickou situaci, kdy bychom jako ve středověku vyházeli politiky z okna (dřív se s tím nepárali jako dneska, kdy nechceme mít problémy a radši se s tím smíříme)… Třeba ať spadnou do sena, to je jedno, hlavně ať se lidí bojí a uvědomí si, co "pouhý" lid dokáže (některým bych ale přál, aby si při dopadu zlomili alespoň obě nohy… pýcha předchází pád… doslova).

My, normální lidé si nedokážeme složitost státního fungování představit. Moje vize fungování státu je takováhle. Peníze z daní, poplatků, pokut, z prodeje výrobků a podobně, se sesypou na jednu hromadu, ze které se peníze rozdělují do jednotlivých oblastí podle toho, kde jsou zrovna potřeba. Je tahle úvaha složitá? Není, že? Proč to takovým způsobem nemůže fungovat? Protože to tak jednoduchý není?
Je to asi jako u internetu. Vím, že internet existuje a vím přibližně, jak funguje… a pak je tu takzvaný "deep web"… odvrácená strana internetu. Taková odvrácená strana je bezpochyby i v našem státě, v naší politice, na celém světě. Ví o ní jen hrstka lidí… nebo spíše několik hrstí lidí, kteří mají přehled o všem, co se týče fungování státu… i to, co se na právnických fakultách studenti nenaučí. Vždy existují podprahové organizace… ať už je to černý trh se zbraněmi, deep web - hřiště hackerů, mafie, gangy, kartely prodávající drogy, firmy kradoucí ze státní kasy nebo právě organizace protkané pod politickou scénou.

A tak to bude vždycky, jako budou protiklady u většiny věcí. U některých z nich je však nutné, snažit se je co nejvíce potlačit a zmenšit tu rozdílnost mezi nimi. Stejně jako zmenšit tu nevědomost lidí-občanů, kteří by měli mít právo vědět (alespoň zjednodušeně), jak náš stát funguje. Jenže žádný politik se vám nepřizná, že krade… a kdyby většina z nich přiznala, že stát stojí jako dřevěný trám a oni jsou ti červotoči v něm, pak by vznikl chaos. Protože co uděláte, když máte ve dřevě červotoče? Buď dřevo jako stát spálíte, nebo červotoče jako politiky insekticidy zahubíte… Jenže bohužel, i když má lež sice krátké nohy, lid má zase zavázané oči. Pak tu lež těžko dostihne… a ještě hůře odhalí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama