Každý z nás může za svůj život změnit svět k lepšímu. Přidáte se?

Týden dobrých vlastností

10. května 2018 v 11:36 | Martin Zbranek
Pondělí - Začíná - asi jako pro většinu lidí - špatně. Když budu optimista, udělím pondělí vlastnosti jako podrážděnost, bídu, pasivitu, pocit méněcennosti a možná i depresi. Tyto jevy často doprovází rozličné bolesti hlavy, ale i kloubů, orgánů, pocity dušnosti, návaly úzkosti, nevyspalost a možná i halucinace. Pondělí tedy dostává jako nejlepší možnou vlastnost nevrlost.

Úterý - Tlak z předešlého dne ustává a vše se "na oko" vrací do normálu. Má to však háček. Nejenže jste byli v pondělí seřváni šéfem nebo učitelem za nekompletní práci z víkendu, ale také jste dostali práci novou, která vás spolehlivě zabaví na další dva týdny, ale vy ji musíte dodělat do konce týdne. Vy jste ale ze staré školy, a tak pro vás pracovitost není cizí… Co mají ale říkat lidi jako jsem já? Já říkám: "Všechno chce svůj čas," ale šéf na to, že prý vytisknout pro mě výpověď nezabere ani pět minut. Ještě nejdu vázat uzel na oprátku, ale pouštím svou hrdinskou mysl na nebezpečnou dobrodružnou pracovní výpravu s cílem dokázat nemožné. Úterý tedy dostává hlavní kladnou vlastnost pracovitost.

Středa - V tomto dni se v hlavě rojí myšlenka na svobodu. Polovina vašeho pracovního týdne je za vámi, a tak se blýská na lepší časy s názvem víkend. Jenom pouhé vyslovení slova víkend (druhého nejoblíbenějšího slova hned po dovolené) vám působí čirou euforii, pocit nezměrné blaženosti, ne-li přímo orgasmu. A tak už hříšně a nestydatě přemítáte, jak budete o víkendu spát až do oběda, nebo o tom, jak budete pařit v klubu, přestože to skončí jako vždy doma u televize s chlazenou dvanáctkou a dortem, který bude mizet v břiše tak rychle jako vaše vyhlídky na normální společenský život. Středeční vlastností je svobodomyslnost.

Čtvrtek - To je přesně ten den, kdy je načase, aby vás šéf seřval za to, že nestíháte práci. Vyčítá vám, že na všechno máte už jen zítřek, že budete muset pracovat přesčas a že jste k ničemu. Vy téměř ztrácíte vědomí a sníte o tom, jak převrhnete jeho leštěný ručně vyřezávaný dubový stůl a rozmáčknete mu pod ním tu jeho pompézní vychloubačnou držku, za což vám vaši kolegové zatleskají a nabídnou se, že vám pomohou vymyslet alibi nebo odklidit mrtvolu kamsi tak, aby vše vypadalo jako nehoda. Vy se ale vzchopíte a jako vždy danou situaci překousnete. Přece zbývá už jen zítřek, ne? Co tak hroznýho by se mohlo stát? Čtvrtek dostává jako nejlepší možnou vlastnost sebekontrolu.

Pátek - Tak teď bacha. Tady začíná peklo, když si celé oddělení uvědomí, jak moc pozadu je s prací. V kanceláři lítaj sponky, výbuchy archů papírů, všude zvoní telefony a vaši kolegové a kolegyně se vám pletou pod nohy nebo žebrají o pomoc jako by se topili v lávě. Ze spořádaného oddělení pracujícího lidu se rázem stává džungle, kde každý soupeří s každým o vlastní přežití. Slyšíte modlitby, nadávky, zaříkadla a opakující se věty frustrovaných zaměstnanců, kteří se v klubíčku choulí na zemi, skřípou zuby o sebe a hledí na to samé místo klidně celou hodinu. Když na konci pracovní šichty pak šéf oznámí, že jim zpoždění promíjí, pro některé už je pozdě. Mrtvoly, které dříve bývaly lidmi, se nyní plouží domů. Po práci je tak zahojí pátá kladná vlastnost týdne, kterou je radost.

Sobota - Řekli byste si: "Klidný zasloužený víkend," že? Zasloužený vskutku ano, ale klidný? Nenechte se vysmát. Už na začátku dne od souseda kokrhají slepice, nebo jakýsi buzerant začíná sekat pět čísel vysokou trávu v šest hodin ráno. Psi štěkají snad na ranní rosu a rušný den na zbláznění začíná nanovo. Pokud totiž nevíte, že některá individua, kterým se také překvapivě říká lidé, pracují i o víkendu, potom budete mít dost práce s tím, abyste souseda nenakopali do koulí za celodenní práci se sbíječkou. V televizi běží trháky jako Ulice, Soudkyně Barbara nebo jeden z pěti (možná už i více) pořadů Jaromíra Soukupa, a tak přemítáte nad smyslem života. Docházíte však k pozitivnímu názoru, že nejste až zas takový ubožák, když existují lidé, kteří ze sebe v televizi dělají dobrovolně vola. Sobotní vlastností je optimismus.

Neděle - Nechci vás rozrušovat, ale vy to víte. Víte, že se to blíží a zvěřinec zítra začíná pěkně od píky znovu. Nyní záleží na vás, zda jed, který jste si připravili, použijete na sebe nebo na vašeho nadřízeného. Abych vás ale netrápil, do večera je ještě čas dělat něco užitečného. Takže už přestaňte čmárat pentagramy na zem a vyvolávat Satana a běžte se třeba projít a nadýchat se čerstvého vzduchu. Teď bych měl napsat něco ve smyslu, že se vám myšlení po té procházce vyjasní, ale já nejsem lhář, a tak vám řeknu krutou pravdu, že místo úlevy schytáte navíc do obličeje několik kilo jarního pylu a slunečního záření, že by to usmažilo i ledovec. Ale nezoufejte, bude hůř. Právě totiž přichází na řadu již dříve zmíněná práce, kterou jste měli za víkend dodělat. Už jste to měli skoro hotové, tudíž nebude problém vyhledat a dopsat pár informací. Když ale otevíráte složku s dokumenty, téměř půlka týdenní práce chybí. Začínáte šílet, ale po chvíli se uklidníte. Venku je ještě světlo, ale podíváte se na hodiny a začínáte šílet znovu. Máte pár hodin na týdenní práci, z čehož máte hlavu jako papiňák. Jdete si do lékárničky pro aspirin, a když se vracíte, je snad tak o hodinu později a tma. Už byste vybouchli zlostí a práci spláchli do hajzlu, ale vy si místo toho raději zapínáte televizi a bez výčitek svědomí s notnou dávkou odvahy a sebezapření koukáte na Aféry. Nedělní vlastností je bezohlednost.

A tak končí jeden z mnoha týdnů, které tvoří váš život. Asi není tak morbidní, jak se píše výše. Možná je i morbidnější a dokáže nasrat pomalu až k mrtvici. Vězte ale, že stále máte na výběr a věty typu: "Nemůžu opustit práci, protože tam dobře platí," jsou jen výmluvy. Ten, kdo chce mít lepší život, vždycky najde způsob, jak ho dosáhnout. Ten, kdo nechce, vždycky najde výmluvu, proč to nejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama